Odsetek osób decydujących się na zakupy poprzez aplikacje mobilne dla e-sklepu ciągle rośnie. Dobrze zaprojektowana aplikacja powinna przedstawiać określoną wartość dla klienta, dlatego należy go jak najlepiej poznać i zrozumieć.
W minionym roku wartość rynku e-commerce osiągnęła w Polsce ok. 45 mld zł. Według prognoz firmy doradczej PwC, w 2020 roku wynik ten może osiągnąć nawet 60 mld zł. Takie liczby oznaczają, że sprzedaż w internecie stanowi ok. 5% całości handlu detalicznego w Polsce. Na świecie ten odsetek jest dwukrotnie wyższy, i podobnie jak w naszym kraju stale rośnie. Co niemniej ciekawe, z raportu „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że już 58% e-konsumentów wykorzystuje do zakupów w sieci smartfonów. Czynnikiem najbardziej motywującym do robienia zakupów w internecie jest całodobowa dostępność sklepów i serwisów online. Dobrze przygotowane aplikacje mobilne dla e-sklepu stają się więc idealnym oknem wystawowym na świat.

Spis treści:
Ważny jest cel
Przyglądając się zaprezentowanym danym, można dojść do wniosku, że inwestując w rozwój aplikacji mobilnej dla e-sklepu internetowego oraz aplikację mobilną, firma zyskuje na znaczeniu i staje się poważniejszym graczem na rynku. Aplikacja może też służyć różnym celom m.in. zwiększeniu sprzedaży produktów, tworzeniu wizerunku, zapewnieniu pozytywnych doznań klientom, którzy mają styczność z marką czy budowaniu ich lojalności. Poza tym zyskujemy nowy kanał komunikacji, a przy zastosowaniu CRM dla aplikacji mobilnych, dostęp do zupełnie nowych danych transakcyjnych i behawioralnych. Oferowana aplikacja mobilna powinna być przede wszystkim użyteczna i dopracowana. W przeciwnym razie po jednym jej otwarciu lub wykorzystaniu, może zostać usunięta z urządzenia. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że wiele z funkcji, które świetnie sprawdzają się na ekranach komputerów, mogą zupełnie nie sprawdzać się na smartfonach, a co za tym idzie skutecznie zniechęcać do korzystania z aplikacji.
Z myślą o kliencie
Prawidłowo przygotowana komunikacja push, spersonalizowana oferta czy korzyści z używania aplikacji, nie tylko przyciągają, ale i zatrzymują konsumentów na stałe.
Na jakie rodzaje aplikacji warto postawić?
- zakupowa: tego typu aplikacja to najprostszy sposób na zwiększenie zysków. Ważne jest, aby dawała dostęp do tych samych produktów, które znajdują się w sklepie stacjonarnym i stronie internetowej. Poza tym jej warstwa wizualna powinna być spójna z wyglądem sklepu online, a design zapewniać jak najprostsze dokonanie zakupu;
- kupony/kody rabatowe: okazyjne ceny i promocje lubi niemal każdy. Zdobycie lub wymiana kuponów rabatowych na produkty to szansa dla użytkowników na oszczędności. Właściciel sklepu zyskuje z kolei większy ruch w sklepie, wzrost ilości oraz wartości przeprowadzonych transakcji;
- lojalnościowe: za zebrane podczas zakupów punkty, użytkownicy mogą otrzymać atrakcyjne rabaty lub upominki. W ten sposób można zbudować lojalność klientów oraz skłonić ich do częstszych zakupów. Aplikacja daje możliwość szybkiej wymiany punktów na nagrody oraz ich podgląd.
Przygotowując aplikację mobilną dla e-sklepu warto też rozszerzyć treści i informacje o produkcie, sugerując podobne artykuły lub uzupełniające, najchętniej wybierane przedmioty z danej kategorii czy gotowe stylizacje w przypadku ubrań. Aplikacja powinna być często aktualizowana, minimum raz na kwartał. Wpłynie to na jakość i niezawodność jej działania.