naszym zdaniem

Co powinien umieć dobry copywriter?

5
(2)

Dobre teksty na stronie to najlepszy sposób na dotarcie do klienta. Opis firmy i Twojej działalności w zakładce “O nas” pozwoli innym poznać Twoje motywacje i sposób działania, a opisy produktowe zachęcą do zrobienia zakupów właśnie w Twoim e-sklepie. Aby teksty były skuteczne, najlepszym sposobem jest powierzenie ich specjaliście. Jak znaleźć osobę, która stworzy treści na stronę? Czym powinien cechować się dobry copywriter?

Dlaczego potrzebujesz copywritera?

Strona internetowa to wizytówka Twojej firmy, a umiejętnie napisane treści, zoptymalizowane pod SEO, będą generować ruch na stronie oraz przyciągać nowych klientów. W dużej mierze to właśnie od jakości tekstów będzie zależeć, czy obserwujący zatrzyma się na stronie na dłużej. Firmy często oszczędzają na copywritingu, zlecając napisanie treści stażystom czy praktykantom, stawiając głównie na ilość, a nie na jakość — to błąd! Dobry copywriter napisze tekst, który przede wszystkim będzie skuteczny. Nie tylko przyciągnie uwagę, ale również będzie dostosowany pod wyszukiwarki, a więc pozwoli dotrzeć do Twojej strony i rozwinąć Twój biznes nie tylko w branży e-commerce, ale również w każdej innej, w której się specjalizujesz.

Czym zajmuje się copywriter?

Copywriter to specjalista, tworzący treści na stronę internetową, które nie tylko ją zapełnią, ale również będą przyciągać klientów i odpowiadać na ważne dla nich pytania. W zależności od potrzeb Twojego biznesu treści mogą zwiększać ruch na stronie, informować klientów o ofercie, wzmacniać pozycję eksperta w danej dziedzinie, angażować odbiorców, a także — a może przede wszystkim — zwiększać liczbę zapytań ofertowych, a tym samym pozwolić, aby Twój biznes sprawnie rozwijał się w branży e-commerce i poza nią. Copywriter może stworzyć dla Ciebie opis firmy, zadbać o obecność w social mediach, przygotować opisy produktów, które oferujesz, a także tworzyć wpisy na bloga, dzięki którym będziesz mógł przekazywać istotne informacje o swoich produktach i usługach.

7 cech dobrego copywritera

Dobra znajomość zasad ortografii i tzw. lekkie pióro to zdecydowanie za mało, choć dalej są to bardzo potrzebne umiejętności. Dobry copywriter musi zaciekawić swoim tekstem czytelnika, pisać zrozumiale i przystępnie, dopasowując język do odbiorcy, a także umiejętnie wplatać słowa kluczowe, ważne z punktu widzenia SEO.

Jak więc rozpoznać, kto jedynie potrafi poprawnie pisać, a dla kogo content marketing to chleb powszedni? Przed wyborem osoby, której powierzysz tworzenie tekstów na stronę, warto sprawdzić, czy ma odpowiednie cechy.

Dociekliwość i umiejętność znajdowania informacji.

Dobry copywriter, zanim zasiądzie do pisania, zadaje mnóstwo pytań. Skuteczne teksty muszą opierać się na solidnych podstawach, dlatego content creator musi dobrze poznać firmę, dla której będzie tworzyć treści, jej klientów, specyfikę branży oraz jakie usługi i produkty oferuje dany biznes. Świetnym sposobem na ułatwienie pracy copywriterowi jest przygotowanie briefu. Im więcej informacji o swojej firmie i wizji jej rozwoju przekażesz, tym lepiej dla twórcy treści.

Kreatywność i szerokie horyzonty.

Kreatywność to jedna z ważniejszych cech dobrego copywritera. Powinien on bez większego problemu stworzyć tekst od podstaw na zadany temat lub bazujący na słowach i frazach kluczowych. Dobry copywriter szuka ciekawych skojarzeń, innych podejść do tematów, detali, które będą mogły wyróżnić tekst spośród masy innych, napisanych na podobny temat. Umiejętność ta przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy zlecenie obejmuje kilka różnych artykułów na ten sam temat. Dobry copywriter podchodzi indywidualnie do każdego tekstu, patrzy z różnych perspektyw, odnosi się do tekstów kultury. Dzięki temu stworzone treści będą nie tylko poprawne, ale również przyjemne w lekturze.

Wysoka jakość tekstów.

Sposób rozliczania się z copywriterem to najczęściej stawka za daną liczbę znaków ze spacjami (zzs). Jest to sporym ułatwieniem zarówno dla zleceniodawcy, jak i wykonawcy. Dobry copywriter potrafi przekazać najważniejsze informacje i przydatne wskazówki nawet przy najkrótszych treściach. Nie będzie na siłę wydłużać tekstu, skupiając się na banałach, oczywistościach i mało istotnych informacjach. Zamiast tego wyciągnie najważniejsze kwestie, skupi się na jakości i korzyściach, jakie Twoja firma może przynieść klientowi, dostarczy tekst, który nie tylko przyciągnie uwagę, ale również nie zanudzi odbiorcy.

Umiejętność pisania pod SEO.

Tekst na stronie internetowej musi nie tylko trafiać do klienta, ale również być dostosowany do wymagań wyszukiwarek. Dobrze napisane treści przyczynią się do zwiększenia widoczności strony i będą generować ruch, a co za tym idzie — zainteresowanie i zapytania ofertowe. Istotne jest, żeby copywriter znał zasady tworzenia tekstu pod kątem optymalizacji oraz potrafił zastosować je tak, żeby tekst nie wydawał się czytelnikowi sztuczny.

Znajomość marketingu.

Pisanie tekstów, które skłonią klientów do sięgnięcia po Twoje usługi czy oferowane artykuły to klucz w rozwoju e-commerce. Dobry copywriter wie, jak opisać produkt, by zachęcić odbiorcę do kupna i jak opisać firmę, aby wzbudzić zaufanie i wykreować jej odpowiedni wizerunek. Twórca treści do e-sklepu musi sprawnie posługiwać się językiem korzyści oraz znać techniki sprzedażowe. Dzięki temu treści reklamowe i opisy kategorii trafią do klientów.

Organizacja i systematyczność.

Copywriter, niezależnie czy pracuje samodzielnie czy dla agencji reklamowej, musi wykazywać się świetną organizacją własnej pracy. Dobry twórca treści powinien umiejętnie zarządzać swoim czasem, tak aby móc zrobić dokładny research, napisać tekst i zostawić sobie czas na poprawki. Pisanie na szybko, byle oddać tekst w terminie, odbija się na jakości, a tym samym na ocenie pracy copywritera.

Dobra komunikacja.

Dialog między zleceniodawcą a copywriterem to podstawa. Cała współpraca opiera się na rozmowie, dlatego ważne jest, żeby osoba, której zlecamy pisanie treści, była komunikatywna. Wymiana informacji, ustalenie wymogów względem tekstu, sugestie, a także poprawki to codzienność. Dobry copywriter powinien być otwarty na wskazówki i tzw. feedback od klienta. Dzięki temu współpraca będzie przebiegać sprawnie i z korzyścią dla obu stron.

Treści na Twoją stronę

Jak widać, jest wiele elementów, które decydują o jakości tekstów na stronie internetowej. Przy wyborze copywritera w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego portfolio i sprawdzić, jakiego rodzaju treści tworzył oraz jaką tematykę one obejmowały. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza gdy szukasz kogoś, kto napisze teksty mocno branżowe, specjalistyczne. Dzięki wglądowi w poprzednie projekty content creatora będziesz mieć obraz tego, jak radzi sobie z bardziej fachowymi tekstami. Jeśli chcesz mieć pewność, że treści trafią do klientów i skłonią ich do działania, sprawdź naszą ofertę i oddaj pisanie w nasze ręce, specjalistów w dziedzinie copywritingu. Nie tylko przygotujemy nowe treści na Twoją stronę, ale również wykonamy bezpłatny audyt obecnych i wskażemy, co należy zrobić, by zwiększyć ruch na stronie.

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Paulina LET PR

Test