naszym zdaniem

Jak dobrze wypełnić brief?

wypełnić brief
0
(0)

Z pozoru może się to wydawać to zbędnym dokumentem, jednak brief to podstawa współpracy pomiędzy klientem a agencją PR. Od tego, co zostanie zapisane w briefie zależy stworzenie skutecznej strategii, dlatego warto przyłożyć się do tego zadania. Jak dobrze wypełnić brief?

 

Wyobraź sobie, że szukasz ukrytego skarbu i wiesz, że on gdzieś tam jest, lecz nie posiadasz do niego mapy. Smutne, prawda? Tak właśnie czuje się agencja, która dostaje zlecenie bez otrzymania szczegółowych informacji od klienta. Aby uniknąć tej sytuacji przygotowaliśmy krótki poradnik, jak dobrze wypełnić brief, by był on przydatny podczas planowania działań.

1. Przeczytaj, zanim zaczniesz

To najważniejsza zasada. Warto przeglądać wcześniej cały dokument i dopiero później zabrać się za jego wypełnianie, by uniknąć niepotrzebnych powtórzeń, które wprowadzają zamieszanie. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony, czym się wyróżniasz i do kogo chcesz dotrzeć, bo bez tego agencja będzie miała spore problemy, żeby stworzyć strategię komunikacji.

2. Znajdź na to czas

Bardzo często zdarza się, że klienci wypełniają brief w pośpiechu, co wpływa na jakość odpowiedzi. Skoro jest to dokument, na którego podstawie mamy stworzyć plan działania, to przypadkowa, nieprzemyślana odpowiedź nie ułatwi nam tego zadania.

3. Zleć wypełnienie briefu odpowiedniej osobie

Nie każdy pracownik zna pełen obraz przedsiębiorstwa, dlatego zachęcamy, aby brief wypełniała osoba, która dokładnie zna wizję rozwoju biznesu i posiada na jego temat najwięcej informacji.

4. Nie pisz skrótowo

Aby dobrze wypełnić brief należy potraktować go poważnie. Wszystko,co zostanie w nim napisane będzie podstawą do przedstawienia dopasowanej oferty, dlatego staraj się na każde pytanie odpowiadać w sposób szczegółowy. Nie przejmuj się, nie znasz specjalnego słownictwa, ważne żebyś skupił się na treści i dokładnie opisał swoje oczekiwania. Jeśli zależy Ci na czymś konkretnym, postaraj się opisać to w jasny sposób. Bardzo mile widziane będą przykłady, którymi chciałbyś abyśmy się zainspirowali. 

5. Pisz tylko prawdę

W oparciu o nasze doświadczenie radzimy, by zawsze kierować się prawdą i nie starać się naciągać faktów. Jeśli jesteś małą firmą to nie kreuj sztucznego wizerunku ogromnego przedsiębiorstwa. Wprowadzanie agencji w błąd nie przyniesie nic dobrego. Zwracamy również uwagę, aby dokładnie przemyśleć oczekiwania względem agencji, która poświęca czas, aby przygotować dla Ciebie ofertę. Jeśli prosisz o przygotowanie propozycji artykułów lub tytułów magazynów branżowych, to postaraj się nie zmieniać potem całej koncepcji. 

Postaraj się również wstępnie określić przybliżony budżet, który możesz przeznaczyć na działania reklamowe , ponieważ pozwoli to na stworzenie optymalnej propozycji. 

Pamiętaj!

Dobrze wypełniony brief to klucz do sukcesu Twojej firmy. To on daje Ci pewność, że usługa zostanie zrealizowana zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Potrzebujesz wsparcia agencji PR? Wypełnij nasz brief online >>KLIK<<

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test