Spis treści:
- Podstawowym zadaniem PR jest kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy. Z pozoru to zadanie może wydawać się bardzo proste, jednak, aby było skuteczne należy zaplanować odpowiednie kroki. Obecnie możemy wyróżnić wiele obszarów działania w ramach public relations. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że dziś to pojęcie jest znacznie szersze. Zatem na czym polega PR?
- Współpraca z mediami
- Komunikacja to podstawa
- Bez monitoringu ani rusz
Podstawowym zadaniem PR jest kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy. Z pozoru to zadanie może wydawać się bardzo proste, jednak, aby było skuteczne należy zaplanować odpowiednie kroki. Obecnie możemy wyróżnić wiele obszarów działania w ramach public relations. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że dziś to pojęcie jest znacznie szersze. Zatem na czym polega PR?
Współpraca z mediami
Najważniejszym zadaniem PR-owca jest tzw. media relations. W dużym uproszczeniu to nic innego jak utrzymywanie pozytywnych relacji z mediami. Agencje PR-owe świetnie znają świat medialny. Posiadają bazy kontaktów, dzięki którym mogą w szybki sposób przekazywać reporterom najnowsze informacje o firmie. Znają również specyfikę pracy dziennikarzy, dzięki czemu wysyłane przez nich informacje prasowe są skuteczne i profesjonalne. To samo tyczy się konferencji prasowych, które bez pomocy PR nie miałyby zbyt dużego odzewu w mediach. To właśnie PR-owiec zajmuje się organizacją tego typu wydarzenia, zaprasza gości, reporterów oraz przygotowuje materiały. Wiąże się to z tym, iż agencje PR-owe często prowadzą też biura prasowe. Ta nierozerwalna więź pomiędzy PR-owcem, a dziennikarzami skutkuje trwałą współpracą, która przekłada się na stałą obecność firmy w środkach masowego przekazu.
Klasyczne działania PR-owe to przede wszystkim informacje prasowe, wywiady okolicznościowe, relacje telewizyjne czy programy radiowe. Teraz, dzięki powszechnemu dostępowi do internetu zakres ten jest znacznie większy, a stały kontakt z klientami pozwala na kształtowanie wizerunku marki w sposób idealnie dopasowany do grup odbiorców. Sprawne działania agencji PR-owej skutkują zwiększeniem zainteresowania i rozpoznawalności firmy.
Komunikacja to podstawa
Dodatkowo należy pamiętać o tym, że poza komunikacją zewnętrzną PR polega na prowadzeniu komunikacji wewnętrznej. Polega ona na zarządzaniu komunikacją w przedsiębiorstwie oraz pomiędzy pracownikami w celu budowania ich zaangażowania oraz wzmacniania motywacji do pracy. Audyt komunikacyjny polega na analizie efektywności działań komunikacyjnych danej organizacji. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy określona wiadomość dotarła do wszystkich pracowników i czy została przez nich dobrze zrozumiana. Pomaga to zdefiniować i zlikwidować zatory komunikacyjne, czyli bariery, których dana informacja nie była w stanie przekroczyć oraz błędy w odczytywaniu danej wiadomości. Do metod przeprowadzenia audytu komunikacyjnego należą między innymi ankiety, sondaże czy wywiady z pracownikami.
Bez monitoringu ani rusz
Kolejny ważny element, który określa na czym polega PR jest monitoring mediów. Obecnie stosuje się do tego specjalne narzędzia, które pozwalają analizować dotychczasowe działania ich skuteczność i zasięg. Dzięki monitoringowi mediów specjaliści od public relations mogą m.in. analizować wizerunek firmy oraz jej konkurencji, śledzić tendencje rynkowe, planować media. Jest to bardzo istotne zadanie, ponieważ pozwala ono szybko zweryfikować pracę, w razie potrzeby zmienić nieskuteczną strategię komunikacyjną, a także reagować na kryzysy wizerunkowe.