naszym zdaniem public relations

Na czym polegają działania media relations?

bloga firmowego
5
(1)

Kształtowanie wizerunku firmy składa się z szeregu działań, które oparte są na przygotowanej wcześniej strategii. Jednym ze sposobów na zaistnienie marki w świadomości odbiorców jest media relations. Co kryje się pod tym pojęciem i na czym polegają działania media relations, dowiecie się z poniższego wpisu.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega media relations?
  • jakie materiały zainteresują media?
  • kto powinien zająć się takimi działaniami w firmie?
  • czy warto budować relacje z mediami?

Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów ze światem mediów to kwintesencja pojęcia media relations. Dziennikarze stają się łącznikiem pomiędzy produktem lub usługą a klientem. Dzięki szerokiemu zasięgowi mediów ludzie mają szansę lepiej poznać daną firmę. Z kolei przedstawiciele mediów uzyskują nieograniczony dostęp do najświeższych informacji.

Komu powierzyć media relations?

Efektywna współpraca z mediami powinna przynosić korzyści, zarówno firmie, jak i dziennikarzom. Takie działania wymagają czasu oraz doboru odpowiednich narzędzi, dlatego powinna zajmować się tym osoba, która posiada w tym temacie kwalifikacje i doświadczenie.

Często bez wsparcia agencji specjalizującej się w media relations ciężko nawiązać kontakt z ludźmi pracującymi w prasie, portalach internetowych, telewizji czy radiu. Dobry PR-owiec zna świat medialny od podszewki i posiada bazę kontaktów, dzięki czemu w szybki sposób może dostarczać atrakcyjne materiały, które zostaną wykorzystane przez dziennikarzy.

Od czego warto zacząć?

Pierwszym i najważniejszym etapem jest ustalenie celu i priorytetowych działań firmy. Pomoże w tym odpowiedź na pytanie, czy zależy nam na promowaniu całej marki, czy tylko poszczególnych produktów lub kategorii produktowych. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ ułatwi znalezienie mediów jak najlepiej dopasowanych do naszej grupy klientów. Dobierając tytuły należy zwrócić uwagę, jakie są zainteresowania, zawód, grupa wiekowa, miejsce zamieszkania, wykształcenie i nawyki zakupowe osób, do których chcemy kierować specjalnie przygotowany przekaz. Wiadomo przecież, że inne media czytają młode mamy, inne instalatorzy klimatyzacji, a jeszcze inne miłośnicy survivalu i militariów.

Jednak zanim przystąpimy do realizowania kampanii media relations niezbędne jest ustalenie budżetu, który możemy przeznaczyć na promocję.

Podstawowy pakiet narzędzi, jakim posługuje się PR-owiec to klucz medialny i press pack. To taki stetoskop i strzykawka w apteczce prawdziwego specjalisty do spraw budowania wizerunku. Klucz medialny to regularnie aktualizowana baza mediów oraz dziennikarzy, odpowiednio dobranych do strategii komunikacyjnej firmy. Press pack to z kolei zestaw materiałów przygotowanych przez firmę, z którego mogą korzystać dziennikarze. Zawiera on: opis firmy i zakres jej działalności, prezentacje produktów lub usług, logo, zdjęcia produktów oraz ekspertów, a także kilka typów tekstów prasowych.

Poruszanie się w świecie mediów to jak wyprawa na targ. Sam produkt nie przyciągnie uwagi, szczególnie kiedy konkurencja jest liczna, a cena porównywalna. Sekret tkwi w umiejętnej oprawie i zaproponowaniu korzyści, która wyróżni nas na tle innych. Każdy kreatywny i nieszablonowy sposób jest na wagę złota. O sukcesie może zadecydować również dobre wyczucie czasu.

Materiały dla mediów, czyli co?

Najprościej podzielić wszystkie materiały, jakimi dysponujemy, na trzy rodzaje: poradnikowe, eksperckie i produktowe. Każdy z nich ma inny charakter i formę, a także może zainteresować różne media. Ostatnia kategoria to tzw. newsy, które mogą dotyczyć całego obszaru działalności firmy. Poniżej znajdziecie krótki opis każdej z tych form dla rozjaśnienia nieco ich zakresu tematycznego.

Informacje prasowe:

  • poradnikowe/eksperckie – zawierają wskazówki dla czytelników np. na temat doboru pompy ciepła czy konserwacji paneli podłogowych wraz ze wzmiankami na temat produktów – mogą mieć nieco dłuższą formę,
  • produktowe – informacja o nowych pozycjach w ofercie, zawierająca najważniejsze dane o nowym produkcie, jego zastosowaniu itp.,
  • newsy – krótkie, konkretne informacje o wydarzeniach z życia firmy, np. nowa siedziba, zdobyte nagrody, udział w akcjach charytatywnych.

Współpracując z mediami, warto różnicować treści, dostarczając dziennikarzom różnego rodzaju materiały w zależności od potrzeb. Trzeba także pamiętać, że komunikat musi być dostosowany do charakteru i formuły danego medium – co innego będzie atrakcyjne dla radia i telewizji oraz prasy czy portali internetowych.

Kluczem do media relations jest budowanie trwałych relacji oraz indywidualny kontakt z dziennikarzami. Na takie działania często pracownicy działu marketingu nie mają czasu, a bez tego ciężko jest wypracować sprawnie działający mechanizm. Materiały tworzone przez agencję w ramach działań content marketingowych odpowiadają na potrzeby magazynów czy portali, dzięki temu nie trafiają “do spamu”. Należy pamiętać, że współpraca z mediami to dość powolny proces, dlatego efekty stosowania strategii pr-owej nie będą natychmiastowe. Budowanie świadomości marki ma jednak głęboki sens i pozwala na stałe zaistnieć w świadomości kolejnych pokoleń.

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test