naszym zdaniem

Czy firmy powinny angażować się w politykę państw?

0
(0)

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ sprawa nie jest taka prosta. Chociaż obecnie coraz więcej firm wdraża strategię CRS (Corporate Social Responsibility, czyli Społeczna Odpowiedzialność Biznesu) to zaangażowanie w decyzje i działania polityczne może często przysporzyć wiele problemów. Jednym z ostatnich przykładów, jakie konsekwencje czekają markę, która poruszy trudny temat dla danego kraju, jest sklep odzieżowy H&M. 

Doniesienia o nieprzestrzeganiu praw człowieka przez  Chiny w odniesieniu do mniejszości Ujgurów oraz prowincji Sinciang spowodowały podjęcie decyzji przez H&M o zaprzestaniu wykorzystywania w produkcji bawełny pochodzącej z tamtejszych fabryk. Obecnie co piąta sztuka bawełnianej odzieży na świecie pochodzi z tkaniny, która została wyprodukowana właśnie w tamtym rejonie. Władze chińskie prześladują tam nawet milion Ujgurów i Kazachów oraz innych, głównie muzułmańskie mniejszości, nie zważając na protesty międzynarodowe. 

Firma H&M w oficjalnym oświadczeniu wyraziła głębokie zaniepokojenie doniesieniami ze strony organizacji stojących na straży praw człowieka. Zarzuty dotyczą głównie pracy przymusowej i dyskryminacji mniejszości etnicznych i wyznaniowych. Sytuacja ta wywołała błyskawiczną reakcję ze strony rządu chińskiego, który ogłosił bojkot marki na terenie całego kraju. Do kampanii przeciwko H&M włączyli się znani influencerzy, którzy bronili stanowiska swojego państwa.

Z punku wizerunkowego marka nie ucierpiała na tym wydarzeniu, a nawet na arenie międzynarodowej zyskała przychylność klientów, jednak skutki ekonomiczne swojej decyzji mogą być dla niej dość spore. Jak wiadomo rynek chiński jest jednym z największych na świecie oraz najważniejszym klientem sklepu. Odzież tej firmy została usunięta z najbardziej popularnych w tym kraju platform e-commerce: Pinduoduo, Jingdong i Tmalla oraz wymazana z wyników wyszukiwania. 

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test