naszym zdaniem

8 zasad tworzenia tekstów na stronę www – o czym warto wiedzieć?

8 zasad tworzenia tekstów
0
(0)

Strona internetowa jest czymś więcej niż tylko wizytówką naszej firmy. Powinna przyciągać uwagę, pozwolić na poznanie działalności oraz filozofii firmy, a także umożliwić kontakt i do niego skutecznie zachęcić. W kilku prostych krokach doradzimy jak stworzyć stronę, która te cele spełni.

Zanim zaczniesz tworzyć – zastanów się

Można po prostu usiąść i napisać tekst. Najpewniej zależy nam jednak na tym, by napisać tekst, który będzie co najmniej bardzo dobry. Jeśli chcemy przyciągnąć uwagę internauty i zatrzymać go na dłużej to warto zadać sobie kilka pytań przed przystąpieniem do pisania. Dlaczego chcemy stworzyć tekst? Jaka ma być jego funkcja? Jakie uczucia ma wywołać? Jakich informacji ma dostarczyć? Gdzie chcemy go umieścić? Po odpowiedzeniu sobie na te pytania możemy przejść do researchu i konstruowania struktury tekstu. Przy reasearchu musimy zwrócić uwagę na źródła, z których korzystamy. Najlepiej nie ograniczać się do jednego źródła, a skorzystać z kilku wiarygodnych stron internetowych, baz danych czy książek. Po przygotowaniu merytorycznym czas skupić się na formie. Jak długi ma być tekst? Czy wystarczy nam kilka zdań, czy może potrzebujemy kilku stron tekstu? W jakim stylu ma być napisany? Jaki ma być przekaz? Na naszej stronie lepiej jest mówić językiem specjalistycznym czy przystępnym dla każdego? Czy tekst ze strony będzie spójny z ogólną komunikacja firmy? Po odpowiedzi na te pytania możesz przejść dalej i sprawić, by Twoja strona przyciągnęła użytkowników oraz potencjalnych kupujących.

Optymalizacja SEO – tekst znajdujący odbiorcę

Bardzo istotną kwestią jest optymalizacja strony pod kątem SEO (Search Engine Optimization), czyli pod względem widoczności stron internetowych w wyszukiwarkach takich jak Bing czy Google. Warto wiedzieć, w jaki sposób możemy uczynić naszą stronę internetową widoczną w sieci. Najważniejsza będzie analiza słów kluczowych. Zwiększymy naszą widoczność, dodając je do naszych tekstów na stronie głównej, wpisów na blogach czy w meta opisie strony. Meta opis to krótki opis strony, który jest widoczny w wynikach wyszukiwania. Warto stworzyć go samodzielnie, aby odbiorcy dowiedzieli się czego dotyczy zawartość strony. W innym wypadku zostanie on wygenerowany automatycznie na podstawie tekstów z naszej strony www, przez co może nie spełnić celu. Meta opis strony nie powinien być zbyt długi. To krótki, ale konkretny tekst, który ze sporym prawdopodobieństwem nie zostanie wyświetlony w całości. Powinno znaleźć się w nim krótkie streszczenie działalności serwisu czy opis rodzaju naszych produktów czy usług, a także frazy kluczowe. Dzięki temu zwiększamy szansę, że osoba poszukująca usługi czy produktu trafi na naszą stronę internetową. SEO to potężne narzędzie, a o optymalizacji powinniśmy pamiętać przy pisaniu każdej treści na stronę internetową. Słowa kluczowe, którymi będziemy się posługiwali powinny być przygotowane zanim przejdziemy do tworzenia.

Strona główna – pierwsze wrażenie

Warto zadbać o stronę główną, gdyż jest ona wizytówką strony internetowej. Jeśli zależy nam na dobrym pierwszym wrażeniu musimy poświęcić uwagę jej wyglądowi. W tym tekście skupimy się jedynie na warstwie tekstowej, czyli na tym, co mówimy i w jaki sposób. Jest to podobne do poznawania nowej osoby. Najpierw musimy się przedstawić i najogólniej jak się da opisać rodzaj naszej oferty. W pierwszej kolejności musimy pokazać czytelnikowi, czym się zajmujemy. Na pewno nie witajmy gości ścianą tekstu. Na rozpisanie się przyjdzie czas.

O nas – poznajmy się bliżej

Jeśli uda nam się zrobić dobre pierwsze wrażenie to istnieje spora szansa, że odbiorca będzie chciał dowiedzieć się więcej. Porównajmy tę sytuację z poznawaniem nowej osoby: najpierw się witamy, następnie mówimy o sobie w kilku zdaniach i jeśli nasz rozmówca chce dowiedzieć się więcej, mówimy mu więcej. Można skupić się na naszym portfolio, biografii czy genezie powstania. Musimy przechodzić od ogółu do szczegółu, dzieląc tekst na części i i zaznaczając je za pomocą akapitów czy wyróżnień. Pisząc o portfolio najlepiej jest skupić się na największych projektach lub takich, z których jesteśmy naprawdę dumni. Przedstawienie naszego „the best of” pozwoli poznać nas od najlepszej strony. W tekście powinniśmy skupić się na efektach, które osiągnęliśmy. Można wspomnieć o rozmiarach projektu czy małej ilości czasu, ale warto skupić się na naszych sukcesach i skuteczności.

W części biograficznej można wprowadzić elementy storytellingu, czyli nieinwazyjne i przyjemne przedstawienie informacji w formie ciekawej historii. Można opowiedzieć o idei przyświecającej założycielom, ale nie skupiajmy się zbytnio na życiorysach konkretnych członków zespołu, o ile nie jest to ważne znaczeniowo dla samej historii. Bardziej niż „w którym roku pomysłodawca firmy poszedł do szkoły” odbiorcę zainteresuje „w jaki sposób dziecięce przeżycia pomysłodawców wpływają na obecny kształt firmy”. Dzięki temu w ciekawym tekście uda nam się przemycić nasze ideały i wartości. Stosując storytelling na stronie www damy się lepiej poznać potencjalnym klientom i pozwolimy im zrozumieć, dlaczego robimy to co robimy. Nie piszmy „co musisz o nas wiedzieć?”, a raczej „dlaczego warto nas wybrać?”.

Opinie i nagrody, czyli za co inni nas cenią

Z pewnością chcielibyśmy pochwalić się swoimi osiągnięciami i napisać, dlaczego jesteśmy doskonałym wyborem. Zamiast przechwalania się możemy oddać głos innym, czyli naszym zadowolonym klientom, krytykom branży czy innym markom, z którymi współpracujemy lub współpracowaliśmy. Samochwalstwo nie będzie brzmiało wiarygodnie, ale opinie zadowolonych osób, które miały z nami do czynienia, zdecydowanie tak. Jeśli uzyskamy ich zgodę to możemy wzbogacić stronę internetową o ich pozytywne opinie na nasz temat. Krótkie wypowiedzi, w których wyrażone będą odczucia innych wobec nas będą skuteczniejszą reklamą niż tysiące tekstów pisanych przez nas samych. Warto się również pochwalić nagrodami w rankingach czy konkursach, o ile takowe zdobyliśmy. Napisanie kilku słów o nagrodach powinno wystarczyć, by stworzyć pożądany efekt.

Oferta – konkret

W tej części musimy podawać konkrety odnośnie tego, co mamy do zaoferowania. Nasze usługi czy produkty to przecież powód, dla którego odbiorca w ogóle znajduje się na stronie. Warto pisać je jasno i klarownie, bez zbędnych ozdobników. Tworzenie esejów w tej części strony tylko rozmyje to, na czym swoją uwagę skupić powinien odbiorca. Nasze pisanie tekstów o ofercie powinno być skupione na tym, czego użytkownicy mogą szukać na naszej stronie internetowej. Powinno zależeć nam na tym, aby maksymalnie dużo treści zostało ujęte w zwięzłym tekście. Warto wyodrębnić poszczególne usługi czy produkty oraz pakiety, w których są oferowane, a także dodać odnośniki do ich zakupu, aby ułatwić do nich dostęp na stronie internetowej. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy dookreślić czego konkretnie dotyczy nasza oferta prezentowana przez stronę. Parę zdań, w których sprecyzujemy, jakie usługi można zamówić na stronie internetowej pozwolą odbiorcom na zapoznanie się z nimi. W wielu wypadkach takie sprecyzowanie będzie konieczne. To, co oczywiste dla nas, niekoniecznie musi być oczywiste w przypadku czytającego test. Szczególnie w wypadku anglojęzycznych nazw. Nie chcemy przecież, by czytający opuścił naszą stronę, by szukać informacji gdzieś indziej.

Blog – serce strony

Jeśli chcemy utrzymać ruch na naszej stronie internetowej to warto stworzyć bloga, na którym publikować będziemy autorskie teksty. Regularnie publikowane teksty na każdy temat mogą stać się tym elementem witryny, który pozwoli utrzymać ciekawość stałych odbiorców, a także pozyskać tysiące nowych. Na teksty składa się kilka rzeczy. Po pierwsze tytuł, który zachęcić może do tego, by przeczytać artykuł i odwiedzić naszą stronę internetową oraz lead. Lead to krótka zapowiedź tego, co znajdzie się w tekście. Kilka zdań powinno wyróżnić i streścić najważniejsze informacje z tekstu oraz zaintrygować czytelnika na tyle, by chciał przeczytać całość wpisu. Drugą kwestią są nagłówki, dzięki których czytający będzie mógł znaleźć najważniejsze informacje. Dzięki temu możemy wyodrębnić części tekstu, które powinny być istotne. Pisanie tekstów na stronie musi mieć określony cel. Jeśli chcemy przede wszystkim informować to najważniejszym krokiem będzie krok czwarty, czyli treść. Artykuł z naszej strony internetowej może być źródłem cennej wiedzy dla czytelników, dzięki czemu możemy zdobyć bezpłatną reklamę w formie udostępniania przez czytających. Strona internetowa potrzebuje marketingu i promocji, a polecający nas odbiorcy to najlepsza reklama, która przy okazji nie kosztuje nic poza szczyptą wysiłku i odrobiną pomysłu. Tworzenie wpisów pozwala również na pokazanie naszej kompetencji, znajomości danych tematów oraz wiedzy branżowej. Teksty mogą mieć wielu autorów, różną długość i dotyczyć kompletnie różnej tematyki, jednak mieszczącej się w kręgu zainteresowań dziedziny, którą zajmuje się firma.

Kontakt – Od słów do czynów

Poza napisaniem adresu e-mail, lokalizacji czy numeru telefonu możemy dorzucić od siebie kilka miłych słów zachęty. Możemy zastosować proste call to action w stylu „skontaktuj się już dziś”, ale lepiej rozwinąć je o sugestię. Dlaczego odbiorcy mieliby zechcieć się z nami skontaktować? Co by ich do tego skłoniło? Jakie by z tego mieli korzyści? Warto to uwzględnić, dzięki czemu będziemy wiedzieć, do czego będziemy zapraszali odbiorców. Inaczej zabrzmi „sprawdź dostępność naszych produktów, dzwoniąc pod podany numer”, a inaczej „Chcesz zadać pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji”. Teksty powinny być dobrane pod konkretny target. Czasami potrzebna jest forma grzecznościowa „Pan” lub „Pani”, a czasem lepiej jest skorzystać z bezpośredniego zwrotu typu „masz pytanie? Zadaj je już dziś”. Jest to szansa na to, by mieć więcej okazji do kontaktu z klientem. W czasie bezpośredniej rozmowy łatwiej jest rozwiać wątpliwości potencjalnego klienta i zachęcić go do zakupu niż kiedy krąży wzrokiem pomiędzy obrazkami i treścią na stronie.

Dzięki powyższym wskazówkom można stworzyć na naszej stronie treści, które pomogą utrzymać na niej ruch i zatrzymać odbiorców na dłużej. W skrócie: trzeba zastanowić się, napisać tekst, otrzymać i utrzymać uwagę. Czytając ten tekstu udowadniacie, że nam się to udało. 😉

 

Autor: Przemek, LET PR

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test

1 comment

  1. Grace

    Spojnosc w przekazie to podstawa dobrego tekstu na potrzeby internetu. Przede wszystkim nie powinien on byc za dlugi. Warto jednak tutaj zachowac rownowage pomiedzy wskazowkami do optymalizacji (SEO), ktore chociazby ze wzgledu na tzw. dlugi ogon wymagaja pisania tekstow raczej dluzszych niz krotszych, a usability serwisu WWW ze wzgledu na uzytkownika. Za krotszym tekstem przemawiaja takze wyniki badan eyetrackingowych, ktore wskazuja najwyzej polozone partie tekstu jako najbardziej przykuwajace uwage.

Comments are closed.