naszym zdaniem public relations

Na czym polega PR w branży budowlanej?

0
(0)

Niezależnie od tego, czym zajmuje się Twoja firma jednym z filarów jej istnienia jest wizerunek. Od tego, jak inni postrzegają markę, zależy jej pozycja na rynku oraz dalszy rozwój. Choć z pozoru może wydawać się to oczywiste, to często branża budowlana pomija ten aspekt, skupiając się bardziej na swoich produktach czy usługach. 

Poniżej prezentujemy 5 cennych wskazówek pokazujących, jakie działania public relations warto podjąć w celu zwiększenia sprzedaży i budowania wizerunku w branży budowlanej.

 

1. Zacznij od strategii

Bez dobrego, przemyślanego planu nigdy nie osiągniesz najlepszego efektu. Działania PR są na tyle różnorodne, że warto wcześniej dokładnie je zaplanować i spisać. Strategię powinna przygotować osoba, która posiada doświadczenie w działaniach PR oraz zna potrzeby branży budowlanej. Ważne jest to, aby plan był realistyczny i mieścił się w określonym wcześniej budżecie. Podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w takim dokumencie to:

 

  • Analiza:

– sytuacji wyjściowej firmy lub marki (w tym analiza dotychczasowych działań)

– SWOT

– rynku i konkurencji

  • Plan działania:

– cele strategii

– określenie grup docelowych tzw. person, czyli do kogo chcemy dotrzeć z przekazem

– zaplanowanie działań

– określenie narzędzi do realizacji działań

  • Realizacja:

Analiza możliwości realizacji strategii pod kątem:

– narzędzi

– zasobów

– budżetu

– harmonogramu

  • Ewaluacja:

– plan badania rezultatów działań, które zostały przeprowadzone w ramach strategii

Dopiero po spisaniu wszystkich najważniejszych aspektów można zabrać się za kolejne działania. Tak ułożony plan z pewnością pomoże realizować działania  public relations.

 

2. Opowiedz o sobie

Co tak naprawdę decyduje o tym, że klient wybiera dany produkt czy usługę? Często wymieniamy na pierwszym miejscu jakość i doświadczenie, ale czy to faktycznie najbardziej przyciąga konsumentów? Według badań specjalistów od neuromarketingu to nasze uwarunkowania biologiczne mają ogromny wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Jednym z ciekawych narzędzi, z których warto skorzystać by zrozumieć potrzeby klienta jest NeuroMap, czyli graficzna mapa wskazująca drogę do mózgu kupca stworzona przez Patricka Renvoise i Christophe’a Morin autorów książek o neuromarketingu. Wykorzystując wiedzę psychologów warto zbudować swój obraz w oparciu o możliwości poznawcze człowieka. Ciekawe przykłady ludzkich zachowań wykorzystywane w działaniach marketingowych to:

  • efekt czystej ekspozycji – większą sympatię i zaufanie wzbudza to co znane, nawet jeśli nastąpiło to na poziomie nieświadomym,
  • efekt aureoli – wyrabianie całościowej oceny na podstawie jednej cechy, która dla oceniającego jest istotna,
  • złudzenie planowania – optymistyczne i nierealistyczne szacowanie czasu na wykonanie pewnego zadania,
  • zasada podczepienia – kształtowanie własnych preferencji na podstawie zachowania innych osób,
  • błąd konfirmacji – nadawanie szczególnej wartości informacjom, które potwierdzają nasz punkt widzenia, czyli są spójne z naszymi oczekiwaniami. 

Firma, która pokazuje swoich pracowników oraz dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą zbuduje solidny obraz eksperta w danej dziedzinie i przyciągnie klientów, którzy na stałe zwiążą się z marką. Dobrym przykładem jest kampania “Pomagamy budującym swój dom” stworzona przez markę Wienerberger:

Co należy wiedzieć przed budową domu? Z czego murować ściany? Jak nie tracić czasu i nerwów, stawiając stan surowy? Jakie pokrycie i akcesoria dachowe wybrać? I wreszcie – ile to wszystko kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w 6-odcinkowym serialu “Na Fundamentach” dostępnym na YouTube:

 

Inny przykład to pierwsza kampania nowego serwisu Fixly należącego do Grupy OLX. Fixly promowało się hasłem “Do usług”, stanowiącym zgrabną grę słów oraz podkreślającym fundament serwisu, czyli właśnie usługi. Trzon stanowią kategorie związane z pracami budowlanymi i remontowymi oraz naprawami, ale można tam też znaleźć ogrodników, geodetów, fachowców od sprzątania czy projektantów wnętrz:

 

3. Nawiąż kontakt z mediami

Nie tylko duże marki mogą czerpać korzyści z dobrych kontaktów z mediami. Każda, nawet najmniejsza firma może przygotowywać materiały prasowe dla dziennikarzy. Najważniejszym odnośnikiem jest oczywiście budżet, bo to on będzie wyznaczał możliwości reklamowe. Kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność działań PR jest dobór odpowiednich mediów. Branża budowlana ma dość spory wybór i w zależności od rodzaju klienta można wybrać najlepsze rozwiązanie. Mamy tutaj media, których odbiorcami są klienci indywidualni, którzy szukają najlepszych produktów i usług na potrzeby własne. Po drugiej stronie znajdują się fachowcy, specjaliści poszukujący najlepszych rozwiązań dla ich działalności. 

W zależności, na kim nam zależy możemy dostosowywać komunikaty i informacje, które przesyłamy do mediów. Content marketing to klucz do sukcesu branży budowlanej w internecie. W magazynach branżowych zarówno tych tradycyjnych drukowanych, jak i na portalach internetowych bardzo dobrze sprawdzają się teksty poradnikowe. Zawiłości techniczne zmuszają klientów do poszukiwania sprawdzonych i pewnych informacji na temat produktów i usług. Tutaj działania PR nie muszą być zorientowane na szybki, ciągle zmieniający się i szokujący content, a raczej na rzetelne i wartościowe treści, które będą stanowiły solidną bazę wiedzy. W związku z tym warto zainwestować w treści tworzone w ramach content marketingu. Podczas rozmów z dziennikarzami należy pamiętać, że im również będzie bardzo zależało na zamieszczeniu reklamy lub tekstu, bo w dużej mierze właśnie z tego się utrzymują. Pozwala to na negocjacje cen pakietów oraz dodatkowe działania PR.

 

4. Korzystaj z mediów społecznościowych

Jeśli nasz budżet nie jest zbyt duży to warto pomyśleć o działaniach w mediach społecznościowych. Nie ulega wątpliwości, że obecność na najbardziej znanych portalach (Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest) w obecnych czasach jest niezbędna dla firm. Natomiast jeżeli chcemy zwiększyć widoczność naszych profili to musimy przeznaczyć na to część środków finansowych. Oczywiście będą to znacznie niższe kwoty niż w przypadku mediów, a często skuteczność zamieszczonych tam reklam będzie znacznie wyższa. Tutaj kluczem do sukcesu kampanii przeprowadzonych w ramach social mediów będzie odpowiednie określenie grupy docelowej, do której chcemy, żeby dotarł nasz przekaz. Dzięki narzędziom reklamowym Facebooka możemy dokładnie śledzić działania naszych odbiorców. Warto pamiętać, że z social mediów możemy kierować ruch na witrynę naszej marki. 

 

5. Wyjdź poza schemat

Bardzo dużo firm budowlanych korzysta z reklam tworzonych w Google Ads. To świetny sposób na dotarcie do naprawdę dużego grona internautów. Dobrze zoptymalizowana  kampania obejmie zasięgiem wszystkich, którzy korzystają z internetu, a np. nie posiadają kont na portalach społecznościowych. Wielość ofert i marek sprawia, że bardzo ciężko jest przebić się ze swoim komunikatem do odbiorcy. Co zatem zrobić, aby nasz przekaz był w stanie dotrzeć “do mózgu” klienta?

Warto zastosować się do kilku prostych zasad podczas tworzenie contentu, a skuteczność tworzonych reklam  znacznie wzrośnie. 

Dobry komunikat powinien być:

  • spersonalizowany
  • kontrastujący
  • namacalny
  • zapamiętywalny
  • wizualny
  • emocjonujący.

To zaledwie kilka cech, na które warto zwrócić uwagę podczas konstruowania treści niezależnie od tego czego będą dotyczyły. Aby zwiększyć rozpoznawalność marki, co przełoży się na wzrost sprzedaży warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji PR, która posiada niezbędne doświadczenie w branży. 

Chcesz poznać nasz pomysł na budowanie wizerunku Twojej marki? Wypełnij nasz brief >>KLIK<<

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test