naszym zdaniem public relations

Jak wygląda influencer marketing w 2021 roku?

5
(1)

Pandemia koronawirusa na stałe zmieniła nasz styl życia. To przełożyło się na wszystkie sfery, a w szczególności na nawyki zakupowe. Zamknięcie sklepów stacjonarnych było dużym sygnałem do przejścia w świat wirtualny. Według badania przeprowadzonego przez Gemius w 2020 roku aż 73% internautów robiło zakupy online. Wysoka i ostra konkurencja prowadzi do rozwoju nowych, skutecznych form promocji. Tak właśnie powstał influencer marketing.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest influencer marketing 
  • kto może korzystać z tej formy promocji
  • gdzie szukać influencerów
  • na co warto zwrócić uwagę, rozpoczynając współpracę z influencerem
  • czy takie działania mają sens

 

Na początku wyjaśnijmy, czym jest influencer marketing. Choć samo pojęcie powstało już jakiś czas temu, to teraz przeżywa prawdziwy rozkwit. Opiera się ono na promocji, rekomendacji albo lokowaniu produktu lub usługi w mediach społecznościowych przez osoby wpływowe, które uważane są za eksperta w danej dziedzinie lub mające wpływ na swoje grono odbiorców w sieci. To tacy współcześni celebryci z tą różnicą, że zazwyczaj nie są to znane osoby ze świata kultury i sztuki tylko zwykli obywatele, o których zrobiło się głośno za sprawą ich działań w internecie. 

 

1. Jaka reklama jest skuteczna?

 

Kiedy tradycyjne formy reklamy przestają działać, firmy zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań, które przyciągną klientów. Od stuleci jednym z najbardziej skutecznych sposobów budowania zainteresowania marką jest marketing szeptany oraz rekomendacje. Opinia od zadowolonego konsumenta jest na wagę złota, a kiedy jest to ktoś, kogo znamy, lubimy lub cenimy, to siła sugestii działa lepiej niż każdy inny przekaz. Z pomocą przychodzi influencer marketing. Jak pokazują badania Rakuten Marketing 61% internautów wchodzi w interakcję z influencerami przynajmniej raz dziennie, a aż 87% korzysta z ich rekomendacji zakupowych. To świetna wiadomość dla firm i okazja do wykorzystania rosnącego potencjału generowania sprzedaży. Pojawia się pytanie, kto to może podjąć współpracę z influencerami? Odpowiedź jest bardzo prosta: praktycznie każdy! Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, jednak sukces takich działań będzie zależał od umiejętnego dopasowania influencera do contentu i wizerunku marki. 

 

2. Nieoszlifowany diament, czyli niszowy influencer

 

Nic tak nie zniechęca, jak widok wciąż tych samych osób, reklamujących wszystko, co jest tylko możliwe. Pojawiająca się wszędzie Julia Wieniawa lub Małgorzata Rozenek może w pewnym momencie wywołać zmęczenie, a także obniżyć poziom rozpoznawalności różnych produktów oraz ich autentyczności. Dodatkowo koszty współpracy z tak znanymi twarzami są całkowicie poza zasięgiem średnich i małych firm. Na szczęście w zależności od potrzeb w internecie możemy znaleźć idealnego kandydata do współpracy, który gromadzi wokół siebie zaangażowaną społeczność, a mimo to jego stawka nie będzie zbyt wygórowana. 

Potwierdza to badanie, które na początku roku 2021 przeprowadził na swoich użytkownikach ReachaBlogger – portal, zrzeszający polskich influencerów. Według badanych 40,3% w 2021 zyskają: medium, micro i nano influencerzy, kosztem: gwiazd i supergwiazd. 34,7% uczestników badania uważa, że „pandemia przyspieszyła digitalizację usług influencerskich, z kolei 23,6% uczestników badania uważa, iż ROI (zysk) ze współpracy z influencerami jest wyższy niż z innych narzędzi digital media.

 

3. Gdzie znaleźć influencera i na co zwrócić uwagę?

 

Szukać influencerów możemy na dwa sposoby: własnymi kanałami, przeszukując sieć,  w tym głównie grupy na Facebooku lub korzystając ze specjalnych platform, które zrzeszają twórców internetowych. Oczywiście istnieją również agencje marketingowe lub domy mediowe, oferujące takie usługi. Jednak najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy rozpocząć współpracę, jest dobre poznanie i sprawdzenie naszego influencera. Przede wszystkim, czy jego grupa odbiorców to realni użytkownicy, a nie puste profile. Później trzeba dokładnie prześledzić zaangażowanie fanów w sieci. To bardzo ważne, bo od tego będzie zależeć, czy nasz produkt wzbudzi jakieś zainteresowanie wśród potencjalnych klientów. Ciekawym pomysłem na sprawdzenie skuteczności influencera są linki afirmacyjne lub kody zniżkowe, dzięki którym można dokładnie podliczyć, do ilu konwersji doszło za sprawą konkretnej osoby. 

Planując współpracę z influencerem warto uwzględnić promocję z wykorzystaniem video, które obecnie jest na topie. Z badań wynika, że najlepiej postawić na długoterminową relację, gdyż dzięki temu można skuteczniej stworzyć spójny i trwały wizerunek firmy. Zaufanie to podstawa każdej relacji, dlatego lepiej przeznaczyć trochę więcej czasu na wybór influencera, żeby uniknąć późniejszych kryzysów czy nieporozumień.

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test