naszym zdaniem public relations

Jak napisać dobre case study?

0
(0)

Zanim zdradzimy Wam jak napisać dobre case study zaczniemy od wyjaśnienia, co to właściwie jest. W prostym tłumaczeniu to studium przypadku, czyli opis jakiejś przykładowej realizacji, która ma pomóc w zrozumieniu jak działa jakaś konkretna firma. Zatem jaki jest sekret dobrego case study?

 

1. Pozwól się poznać

Case study pozwala nam przedstawić projekt, opowiedzieć czym się zajmowaliśmy, w jaki sposób go wykonywaliśmy, czy napotkaliśmy jakieś problemy i co było efektem końcowym. To właśnie dlatego powinniśmy z niego korzystać. Nic nie działa lepiej niż opis naszych dotychczasowych działań. To buduje naszą wiarygodność oraz zaufanie w oczach nowego klienta. Na samym początku powinniśmy zacząć od struktury. Tutaj chronologia będzie miała kluczowe znaczenie, dlatego warto zastosować klasyczny podział na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. 

Krótki opis poszczególnych części:

  • Wstęp – tworzymy zarys naszego projektu, podajemy najważniejsze informacje dotyczące całego przedsięwzięcia (co, dla kogo, gdzie).
  • Rozwinięcie – tutaj opisujemy co zrobiliśmy, w jaki sposób, jakie były problemy (czyli proces realizacji zadania).
  • Zakończenie – prezentujemy jakie udało się osiągnąć efekty i co z tego wyniknęło. 

Dużym ułatwieniem podczas przygotowywania case study będzie zbieranie materiałów na bieżąco podczas pracy, dzięki temu przyspieszy to opisanie całego projektu. 

 

 2. Jakość, a nie długość?

Coraz częściej słyszymy, że nikt nie ma czasu na czytanie dużej ilości tekstu. Szybko tracimy uwagę, a skupiamy się przede wszystkim na obrazkach. Nie znaczy to jednak, że nasze case study musi koniecznie być bardzo krótkie. To wszystko zależy od charakteru i wielkości realizacji. Tutaj znaczenie będzie też miała forma prezentacji. Jedno jest pewne ogromna ilość samego tekstu będzie dużo trudniejsza w odbiorze. Jednak istnieje kilka sposobów, by poradzić sobie z tym problemem. 

Co zrobić, aby uatrakcyjnić nasze case study?

Przede wszystkim poprosić o pomoc grafika, który w sposób profesjonalny zajmie się składaniem tekstu. Świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi będą wszelkiego rodzaju grafiki, infografiki, schematy, ilustracje czy zdjęcia. To w sposób naturalny oddzieli tekst i sprawi, że będzie on dużo łatwiejszy w odbiorze. Potraktujmy case study jako wizytówkę firmy, która musi ją zaprezentować z jak najlepszej strony. Wprawdzie jest to dość oczywiste, ale należy także pamiętać o sformatowaniu tekstu, wybraniu ciekawych nagłówków lub cytatów. 

 

3. Forma ma znaczenie

Nikt nie lubi czytać nudnych, długich tekstów, dlatego postarajmy się, aby nasze case study przypominało raczej intrygującą historię niż urzędowe sprawozdanie. Tutaj istnieje całkowita dowolność, ale należy pamiętać, że bohaterowie oraz akcja muszą być zrozumiali dla każdego. Najważniejsze to znaleźć motyw przewodni, który na końcu będzie miał rozwiązanie. 

Bardzo ważnym elementem dobrego case study jest opinia naszego klienta, czyli tak zwane testimonials. To zbuduje naszą wiarygodność oraz pokaże, że nie rzucamy słów na wiatr. Opinię klienta najlepiej zamieścić na końcu dokumentu. Będzie ona stanowić dobre podsumowanie naszych działań oczami zleceniodawcy. Nie chwalimy się swoimi osiągnięciami, tylko oddajemy głos innym.

Nie wiesz jak pokazać ile udało Ci się załatwić benefitów dla klienta? Tutaj pomocne też będą liczby, które w prosty sposób można wyliczyć i sprawdzić. Wszystkie wykres i diagramy będą bardzo lile widziane. To skuteczny sposób na zaprezentowanie naszych efektów, jeśli jest to tylko możliwe.

Kolejna ważna kwestia to język. Starajmy się nie używać pustych słów, które nic nie wnoszą. Lepiej zaprezentować materiały, które przygotowaliśmy niż o nich opowiadać. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby nie stosować języka branżowego, który dla osoby z zewnątrz może być całkowicie niezrozumiały. Bardzo często już na samym początku współpracy zraża to do nas klienta, gdyż czuje się on niekompetentnie. Każde, nawet najbardziej popularne określenie w języku obcym da się w prosty sposób przetłumaczyć na język polski. 

 

4. Jaki format wybrać?

Zapisując nasze case study możemy skorzystać z kilku opcji: prezentacji w PowerPoincie, pliku PDF, infografiki lub podstrony www. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać kilka, a nawet wszystkie opcje. Najważniejsze jest to, aby nasz plik był łatwo dostępny online.

 

5. Na koniec pojawia się pytanie, gdzie szukać inspiracji? 

Jak wszyscy wiemy internet stanowi nieograniczone źródło wiedzy, dlatego zawsze warto z niego skorzystać i zobaczyć jakie case study przygotowała, np. nasza konkurencja. Ciekawa strona, na której możemy zobaczyć case study z całego świata to casestudy.club. Daj się zainspirować.

Oceń artykuł

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić artykuł.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszym który oceni artykuł


Dorota LET PR

Test